Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dard Vader

9. 4. 2007

Dartha Vadera, Temného pána ze Sithu, poznala galaxie jako zkázu řádu Jedi, mistra temné strany Síly a jednoho z nejvěrnějších služebníků císaře Palpatina. Navzdory tomu nebyl vždycky obávaným zlosynem.

Svůj život začal jako Anakin Skywalker, mladý otrok z Tatooine s nadáním v pilotáži a mimořádným nadáním v Síle. Anakinův původ je však záhadou. Jeho matka, Shmi, odhalila, že neměl žádného biologického otce a že zázrakem Síly záhadně otěhotněla a své dítě donosila. Někteří z Jedi věřili, že to splňuje část dávného proroctví o "vyvoleném" - o tom, který bude počat samotnými midi-chloriany a nastolí ztracenou rovnováhu ve stále temnějící Síle. Byla však i jiná možnost. Dítě mohlo být výsledkem nekalých sithských machinací - stvořené Temnými pány Darthem Plagueisem a Darthem Sidiousem, aby bylo dokonalým učedníkem.

Po čase ho objevil "vzpurný" mistr Jedi Qui-Gon Jinn, který byl přesvědčen o tom, že je Anakin tím, o kom se mluví v proroctví. Rada Jedi se nejprve zdráhala svolit k Anakinově výcviku jen na základě tohoto starého proroctví. Bylo mu také už devět let, čímž daleko převyšoval všechny povolené výjimky.

Nakonec však rada výcvik přece jen povolila a Anakin byl po bitvě o Naboo, jíž se aktivně zúčastnil, přidělen rytíři Jedi Obi-Wanu Kenobimu. Mladý Kenobi neuváženě předpokládal, že může být tak dobrý učitel, aby usměrnil tuto křehkou nádobu koncentrovaného hněvu a arogance, která se hrozila převrhnout. Právě jeho selhání měla nedozírné následky pro celou galaxii.

Skywalker byl zlákán temnou stranu Síly. Jeho ohromný potenciál pouze posiloval jeho pýchu, která nakonec přivodila jeho pád. Pokládal pro sebe za zbytečné podřizovat se přísným ustanovením Kódu Jedi a často si je tajně upravoval, aby vyhovovaly jemu, ospravedlňujíc to tak, že tvůrci Kódu Jedi zajisté nepočítali s někým, jako je on. Přestože byl sňatek pro Jedi nepřípustný, oženil se tajně se svou dávnou láskou Padmé Amidalou. Jeho největší slabinou se tak stal hluboce zakořeněný strach o Padméino bezpečí, což byla věc, které dokázal zneužít tajně Skywalkera sledující sithský pán Darth Sidious.

Skywalker byl stižen hrůznými prorockými vizemi své ženy, jak umírá při porodu. Jeho přítel a důvěrník kancléř Palpatine ztrápenému mladému Jedi odhalil, že cesta k nesmrtelnosti spočívá v učení Sithu. Později mu odhalil i svou tajnou totožnost sithského pána Dartha Sidiouse a zviklal Anakinovo přesvědčení dobře volenými slovy o údajné jediské konspiraci. A protože i Anakin měl své důvody pochybovat o pohnutkách a záměrech rady Jedi, začal čím dál více tíhnout k temné straně. Když přišel čas učinit osudové rozhodnutí, uvolil se následovat Sidiousovo učení a poklekl před svým temným mistrem.

Anakin Skywalker byl přejmenován na Dartha Vadera. Sithská konspirace, sbírající sílu ve stínech Republiky celých tisíc let, konečně postoupila do své závěrečné fáze. Palpatine se prohlásil za císaře a lorda Vadera, coby vykonavatele své vůle, poslal do chrámu Jedi. Novopečený sithský pán vedl elitní klonované vojáky z 501. legie naleštěnými chodbami chrámu a svými nepřekonatelnými schopnostmi mezi Jedi rozséval zkázu a smrt.

Darth Vader také ukončil klonové války, když pozabíjel všechny vůdce Konfederace nezávislých systémů, shromáždivší se na Mustafaru. Ve své zvrácené perspektivě přinášel mír a spravedlnost novému Impériu, které odplaví všechnu zkorumpovanost a chaos soumraku Republiky.

Jeho žena, Padmé Amidala, Anakina sledovala na Mustafar, aby ho přemluvila k odklonu od temné strany. Když se z Amidaliny lodi vynořil Obi-Wan Kenobi, byl Vader, spatřujíc nyní zradu za každým rohem, pohlcen hněvem. Rozrušený na nejvyšší míru vztáhl ruku a začal Padmé telekineticky rdousit. Ta lapala chvíli po dechu a když mladý Temný pán uvolnil své sevření, zhroutila se v bezvědomí na mustafarskou přistávací plochu. Kenobi, šokován zjištěním, jak hluboko padl jeho bývalý učedník, přísahal Vadera zastavit a oba se utkali ve zběsilém duelu světelných mečů, odehrávajícím se v planoucí krajině Mustafaru.

Navzdory svým nově objeveným schopnostem temné strany Síly, které spojil se svými už beztak výjimečnými dovednostmi, byl však v boji smrtelně zraněn. Kenobiho čepel ho připravila o spodní část nohou a levou ruku a jeho zmrzačené tělo se zhroutilo na mustafarský černý žnoucí písek. Dostal se do blízkosti žhavé lávy a ta způsobila jeho vznícení. Utrpěl hrůzné popáleniny po celém těle a i přes jediské techniky na potlačování bolesti bolestí téměř zemřel. Žhnoucí nenávist Vadera udržela při životě, ale zůstal navždy poznamenán, a to nejen svými zraněními. Byl zachráněn Sidiousem, jenž ho z Mustafaru odvezl do imperiálního rehabilitačního střediska, aby tam byl "přestavěn". Když se většina jeho těla spojila s kybernetickými součástmi nemosianského systému životní podpory, který ho dokázal udržet při životě, dílo přeměny bylo navždy dokonáno. Vzdal se natrvalo své bývalé identity. Už nebyl Anakinem Skywalkerem. Byl to Darth Vader.

V této době Vader ještě nevěděl, že by mohl být otcem Silou nadaných dvojčat. Podle oficiálních záznamů Impéria byla senátorka Amidala rytíři Jedi zabita těhotná. Mistr Jedi Obi-Wan Kenobi děti před Temným pánem a jeho mistrem, císařem Palpatinem, ukryl. Mnohem později Vader zjistil, že má syna Luka Skywalkera, ale nikdy nepředpokládal, že má i dceru Leiu, která byla tajně dána k výchově Bailu Organovi, místokráli z Alderaanu.

Ve zmatku, který provázel vzestup Palpatinovy moci, se lord Vader stal jedním z jeho nejvěrnějších služebníků. Za přispění několika agentů (jako byli například lord Hethrir a Vost Tyne), které v těchto temných časech vycvičil, tento nemilosrdný sithský válečník splnil dávné císařovo přání a pomohl zlikvidovat řád Jedi. Osobně zabil anebo zmrzačil velmi mnoho Jedi, mnohdy nesoucích velice zvučná jména jako Halagad Ventor a Empatojayos Brand. Ačkoli byl zabiják Jedi důkladný, několik jedinců ovládajících Sílu přece jen přežilo, ukrývajíce se před zlovůlí císaře v temných uličkách Nar Shaddaa jako Vima-Da-Boda, nebo v pouštích Tatooine jako Obi-Wan Kenobi. ("Temnou ženu", která ho znala jako malého Anakina a která zkáze této Velké očisty unikla, zabil několik měsíců před bitvou u Yavinu.) Za své zásluhy byl Vader odměněn obrovským palácem na Coruscantu, ale sídlil také na svém hradě Bastu na vzdáleném světě Vjunu. V této době také získal věrnost smrtících zabijáků z primitivní planety Honoghr, Noghriů, z jejichž řad se rekrutovali příslušníci Vaderových komand smrti.

S nájemným lovcem Bobou Fettem se poprvé tváří v tvář setkal, když ho najal, aby našel a zabil imperiálního dezertéra plukovníka Abala Kardu. Spletité události posléze Vadera a Fetta postavily proti sobě a oba nebezpeční válečníci se utkali na pekelné planetě Maryx Minor. Jejich střetnutí však skončilo nerozhodným výsledkem a možná proto se mezi oběma muži vyvinulo cosi jako vzájemný respekt; Temný pán od své zášti vůči Fettovy posléze upustil a jeho spolehlivých služeb dál využíval ku prospěchu svému i Impéria.

Vader nikdy nemiloval politiku a získal si respekt spíše v řadách vrchního velení imperiální armády. Mnoho jeho "kolegů" jím opovrhovalo pro odvážné akce "v první linii", před nimiž bledly jejich vlastní zásluhy. Když se posléze stal pravou rukou velkomoffa Tarkina, stal se pro ně dokonce noční můrou. Vaderova náladovost byla zvláště po smrti jeho "mírnitele" Tarkina pověstná. Za neúspěchy se zpravidla platilo smrtí. Nebylo tedy divu, že pro svůj bizarní vzhled a chování musel Temný pán čelit několika pokusům o vraždu, z nichž všechny pochopitelně selhaly.

Když v celém Impériu zuřila galaktická občanská válka, Darth Vader si vytkl za úkol zjistit polohu tajné základny Povstalecké aliance. Neváhal proto nevědomky mučit vlastní dceru, členku Aliance princeznu Leiu Organu podezřelou z vlastnictví jistých technických plánů, ukradených povstalci (nezasloužil se o to nikdo jiný než Kyle Katarn, žoldák ve službách Povstalecké aliance). Tyto plány obsahovaly kompletní schémata nejmocnější zbraně Impéria, bitevní stanice Hvězda smrti. Zatímco jistý "záchranný tým" zachránil princeznu, Vader skončil v souboji tváří v tvář se svým bývalým mistrem, Obi-Wanem Kenobim. Starý rytíř se však v souboji na světelné meče dobrovolně nechal Vaderem porazit a splynul se Silou.

Za použití ukradených plánů povstalci objevili slabinu Hvězdy smrti a vyslali své stíhače do boje. Vader se bitvy zúčastnil ve své speciálně upravené sienarské stíhačce TIE Advanced x1 a byl zodpovědný za smrt mnoha povstaleckých pilotů. Na poslední chvíli se však v důsledku poškození své lodi Millennium Falconem během včasného zásahu Hana Sola a Chewbaccy ocitl mimo střetnutí. Díky hypermotoru, kterým byla jeho stíhačka vybavena (což bylo pro imperiální stíhače neobvyklé), se mu podařilo zachránit se z nehostinných hlubin vesmíru, kde ještě před chvílí dlela majestátní Hvězda smrti.

Po svém návratu do Impéria byl sice formálně pokárán, ale tím odhodlaněji se věnoval svému úkolu najít novou základnu povstalců. Po pátrání na světech jako Ultaar a Centares ze zajatého povstaleckého pilota po dlouhém mučení dostal totožnost "přemožitele" Hvězdy smrti, Luka Skywalkera. Vybaven touto informací Vader zosnoval velké množství plánů na dopadení mladého povstalce, měl ho na dosah ruky na planetě Jazbina a ve fondorských loděnicích. Neváhal do svých plánů zatáhnout šlechtickou rodinu Taggeových a dokonce ani herce vydávajícího se za Obi-Wana Kenobiho, s jehož přispěním přilákal Skywalkera na planetu Aridus. Skywalker z pasti opět unikl.

(Vader si ovšem okamžitě spojil jméno mladého povstalce se svou polozapomenutou bývalou identitou a po dlouhé době pln naděje, že smrt jeho ženy Padmé nebyla úplně zbytečná, se rozhodl totožnost povstalce - jakožto svého syna - před císařem Palpatinem utajit. Ten se však díky nejrůznějším zdrojům dověděl, co mu Vader tají, ale věren své nekonečné trpělivosti se rozhodl vyčkat a svého nalomeného služebníka pouze ostražitě sledovat.)

Šest měsíců po zničení Hvězdy smrti byl ve fondorských loděnicích dokončen hvězdný superdestruktor Executor. Stal se vlajkovou lodí flotily, se kterou se Vader vrátil k Yavinu 4 a zahájil blokádu povstalecké základny. Neschopnost admirála Griffa však povstalcům umožnila provést kompletní evakuaci.

Vader potom dohlížel na mnohé projekty, které měly sílící povstání ochromit. Jedním z nich byl i vývoj robotických vojáků "Dark Trooper", který vedl generál Rom Mohc a který nakonec překazil žoldnéř ve službách Povstlecké aliance, Kyle Katarn.

Když se guvernér Bin Essada dozvěděl, že Luke Skywalker a princezna Leia Organa jsou na Circarpousu V, ihned o tom Temného pána zpravil. Vader přiletěl na lesnatý svět a střetl se s oběma povstalci v zapomenutém chrámu Pomojemy. Veden duchem Obi-Wana uťal Luke v boji Vaderovu umělou pravou ruku, ale k útěku se povstalcům naskytla příležitost až po dalším boji, kdy Temný pán spadl do posvátné studny. Vyčerpaní a těžce poranění povstalci toho využili a podařilo se jim vrátit se na svou základnu.

Krátce před bitvou na Hothu se spolupracoval s admirálem Thrawnem, který mu pomohl oslabit moc zločinecké organizace Černé slunce na Corellii a výměnou za to mu Temný pán předal velení noghriských komand smrti. Thrawn také pomohl Vaderovi naplánovat strategii pro bitvu u Derry IV, která se stala významným imperiálním vítězstvím.

Tři roky po zničení Hvězdy smrti, když se Vader nacházel na palubě vlajkové lodi své eskadry hvězdných destruktorů, hvězdném superdestruktoru Executor, se mu konečně podařilo vystopovat povstalce na ledovou planetu Hoth - průzkumní droidi, které nechal vyslat do nejvzdálenějších hlubin galaxie, prokázali svou užitečnost. Povstalecká základna Echo sice po drtivém pozemním útoku vojska generála Veerse padla, ale jeho hlavní kořist, Millennium Falcon, uprchla. V této době, jako ostatně už po tři roky, se pán ze Sithu stále snažil najít Luka Skywalkera. Nyní však navíc s poněkud překvapivými instrukcemi od samotného císaře: převést "syna Anakina Skywalkera" na temnou stranu Síly. S vědomím, že Palpatine o jeho dvojakosti celou dobu věděl, ale dal mu tuto "druhou šanci" se Temný pán pustil do pronásledování s novou silou a krutostí. Plánoval použít Skywalkerovy přátele jako návnadu, aby ho vlákal do pasti. Najal nájemné lovce, kteří měli vystopovat Millennium Falcon, a nalákal Luka do Oblačného Města na Bespinu. Jeho a Lukův světelný meč se střetly v souboji, ve kterém Vader získal vítězství odseknutím Lukovy ruky třímající meč. Vader potom mladému Jedi, zdrcenému bolestí a zjištěním, že tento černý postrach je jeho otcem, nabídl spojenectví - svrhnout císaře a potom společnou vládu nad galaxií jako otec a syn. Luke však odmítl přejít na temnou stranu a unikl svému otci, který tak musel odejít s prázdnou.

Vader poté nemohl plně věnovat pokračování svého úsilí o synovo dopadení, poněvadž se musel věnovat i jiným záležitostem. Aktivně se zapojil do pronásledování zrádců v Imperiální flotile, admirála Harkova a velkoadmirála Zaarina. Zaarinovi se dokonce podařilo Palpatina, který cestoval ke svému hvězdnému destruktoru, unést, ale včasný zásah lorda Vadera císaře zachránil.

Během osmi měsíců po bitvě na Hothu se Vader také ocitl ve spletité síti intrik prince Xizora, pletichářského vůdce zločinecké organizace Černé slunce. Ten Vadera už dlouho nenáviděl kvůli bombardování jeho domovské planety Faleen, které Temný pán kdysi nařídil, a snažil se ho v císařových očích diskreditovat a postoupit se na jeho místo. Xizor se také snažil překazit Vaderovy plány zajmout Skywalkera pro císaře - snažil se nechat Luka zavraždit, dříve než Vaderovi padne do rukou. Sithský pán však Xizorovy záměry prohlédl a v kritickém okamžiku nařídil útok na Xizorův "zámek" (skyhook) nad Coruscantem. Umožnil tak uniknout Lukovi, princezně Leie, Chewbaccovi a Landovi Calrissianovi ve společnosti žoldnéře Dashe Rendara, které v ten okamžik ohrožovala Xizorova flotila, avšak svého rivala se zbavil. Všeobecně se předpokládá, že Xizor tehdy zahynul.

Nato císař lorda Vadera vyslal dohlížet na stavbu druhé Hvězdy smrti a po necelém roce stavby se rozhodl zdánlivě nedokončenou bitevní stanici navštívit. Předpověděl, že Skywalker před něj a Vadera přijde a společně ho převedou na temnou stranu Síly tak, jako se to kdysi dávno stalo Anakinu Skywalkerovi.

Když se Luke Vaderovi ve snaze obrátit ho zpět na světlou stranu vzdal a byl předveden před císaře, Palpatine vyprovokoval mezi otcem a synem souboj. Avšak Skywalker posléze odmítl v boji pokračovat a propadnout tak temné straně. Vader, který zkoumal jeho mysl, se tak dozvěděl o své dceři, Leie Organě. Vyhrožoval Lukovi jejím snazším převedením na temnou stranu. Po této hrozbě dal Luke průchod své nenávisti a v zoufalém zuřivém boji svého otce téměř zabil. Zděšen svým chováním a uvědoměním, jak moc se podobá svému otci, odmítl dokonat dílo zkázy a zaujmout tak Vaderovo místo po císařově boku.

Císař se tedy mladého Jedi rozhodl vlastnoručně zabít. Vyslal proti němu vlnu smrtící energie temné strany a svazky blesků obsahující pronikaly do Lukova těla působíce mu nesnesitelnou bolest. Vader bezmocně stál a sledoval svého syna svíjejícího se v agónii. Nakonec došel k rozhodnutí a obrátil se proti svému pánovi. Popadl překvapeného Palpatina a přehodil ho přes zábradlí do hluboké propasti vedoucí až na dno reaktorové šachty. Byl však zasažen a smrtelně raněn císařovými sithskými blesky, které proti němu na poslední chvíli obrátil.

Když umíral, přestal Darth Vader existovat a vrátil se opět Anakin Skywalker. Bezmocně ležící na zemi požádal Anakin svého syna, aby mu pomohl sundat masku, která halila jeho tvář a děsila nepřátele po dlouhá desetiletí. Projevil přání vidět Luka poprvé a naposled vlastníma očima. Zbaven své masky a systému životní podpory smířen se smrtí Anakin zemřel a splynul se Silou. Černou zbroj Luke ještě té noci svěřil plamenům malé pohřební hranice na lesnatém měsíci Endoru, jenž se stal dějištěm konce jedné a začátku další epochy galaxie.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stejné

(sparda, 4. 4. 2009 13:14)

Tak tenhle článek jsem četl v jednom blogu.úplně stejné.

DART VADER

(MATĚJ, 27. 3. 2009 14:48)

TAK CO DART SIDIOUS.CO ŠTVE TĚ LUK? CHCEŠ VLÁDNOUT GALAXII?

DARTH VADER NÉ DARD VADER TY VOLE!!!

(DAJVES, 18. 9. 2008 12:53)

DARTH VADER NÉ DARD VADER TY VOLE